Zamów badanie Holter EKG
Rejestracja telefoniczna
Badanie Holter EKG
Badanie serca metodą Holter EKG służy do oceny rytmu serca w warunkach domowych. Badanie przeprowadzamy za pomocą przenośnego, nowoczesnego i specjalistycznego aparatu pomiarowego.
W naszym Centrum Telekardiologicznym HolterHELP można zamówić badanie standardowe – Holter EKG 24h lub Holter EKG 48h, Holter EKG 72h oraz Holter EKG na 7 dni dzięki któremu można wykryć zaburzenia, które pojawiają się bardzo rzadko. Wielką zaletą tego badania jest to, że aparat rejestruje pracę serca przez całą dobę, dzięki temu może wykryć zaburzenia rytmu serca również podczas snu. U niektórych osób właśnie tylko wtedy dochodzi do zaburzeń jego funkcji.
Jak przebiega badanie Holter EKG?
Holter EKG składa się z niewielkiego przenośnego aparatu EKG z pięcioma kablami podłączonymi do jednorazowych elektrod EKG, które przyklejamy do klatki piersiowej. Nasze urządzenia standardowo wyposażone są w baterie, także nie trzeba ich specjalnie kupować. Podłączenie i uruchomienie apatatu jest bardzo proste, nawet dla osoby starszej. W trakcie przebiegu badania zalecamy noszenie ciaśniejszych ubrań, po to by uniknąć ryzyka odczepienia się kabelków, czy odklejenia elektrod. Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Różnice między standardowym badaniem EKG, a badaniem Holter EKG
Standardowe badanie EKG jest bardzo krótkie, odbywa się ono najczęściej w przychodni, gdzie pielęgniarka przypina na klatkę piersiową elektrody. Standardowe badanie EKG trwa ok. 30 sek. i pozwala jedynie na krótką rejestrację czynności elektrycznej serca (EKG), natomiast metoda Holtera pozwala na wielogodzinną, a nawet kilku dobową rejestrację EKG w warunkach codziennej aktywności badanego, przez co wynik badania jest bardziej wiarygodny.
Kiedy warto zrobić badanie Holter EKG?
Lekarz zleca badanie najczęściej, kiedy pacjent skarży się na dolegliwości serca, jednak pojawiają się one okresowo, np. co kilka dni, przez co w trakcie wizyty lekarz nie może dokładnie zdiagnozować pacjenta.
Schorzenia, które wymagają natychmiastowej diagnozy, są to m.in.:
- niewyjaśnione omdlenia, zasłabnięcia i zawroty głowy,
- uczucie kołatania i nierównomiernego bicia serca,
- napady duszności,
- podejrzenie arytmii,
- ocena zastosowanego leczenia arytmii, np. po wdrożeniu terapii farmakologicznej,
- ocena pracy serca po ablacji lub wszczepieniu rozrusznika serca.
Badanie Holter EKG jest także wskazane profilaktycznie dla pacjentów po 40 roku życia, którzy nie wykazują żadnych objawów. W trakcie badań profilaktycznych u wielu pacjentów, którzy nie odczuwali żadnych dolegliwości wykryto b. groźne migotanie przedsionków, które jest np. przyczyną udarów mózgu czy wylewów.
Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonu w Polsce. Wiele schorzeń serca jest wykrywanych zbyt późno lub nie diagnozowanych wcale, ponieważ Pacjenci nie wykonują profilaktycznych badań, a do lekarza zgłaszają się dopiero w momencie wystąpienia objawów – wtedy najczęściej zmiany są już nieodwracalne. Odpowiednio wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia pozwala polepszyć rokowanie i zwiększyć szansę na przeżycie.
Jak przygotować się do badania Holter EKG?
Badanie Holter EKG nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak przed pierwszym badaniem należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do Holtera i odpowiednio przygotować miejsca przyklejenia elektrod:
- dokładnie umyć ciało ciepłą wodą z mydłem
- odtłuścić z kremów i balsamów (nie używać do tego alkoholu!)
- zetrzeć miejsca przyłożenia elektrod szorstką gąbką lub gazą, aż do delikatnego zaczerwienienia skóry
- poczekać na wyschnięcie tych miejsc przed przyłożeniem elektrod
- w razie potrzeby wygolić miejsca, w których przyklejone będą elektrody
Jak zachowywać się w trakcie badania Holter EKG?
Badanie odbywa się w czasie codziennych czynności (pracy, odpoczynku, snu), nie wymaga więc pozostawania w domu czy rezygnowania z pracy na czas badania.
Gdy jesteś osobą aktywną fizycznie, nie rezygnuj z treningu.
W trakcie badania warto co jakiś czas sprawdzać czy elektrody dobrze trzymają się skóry. W przypadku odklejenia się jednorazowej elektrody od skóry, należy niezwłocznie wymienić ją na nową.
W trakcie trwania badania należy uważać na urządzenia elektroniczne (np. komputer, telefon), które powinny znajdować się w odległości co najmniej 20 cm od przewodów i aparatu EKG, aby uniknąć zakłóceń w zapisie.
W czasie trwania badania nie można brać kąpieli ani prysznica, ponieważ urządzenia nie należy zdejmować przez 24 godziny. Należy umyć się tak, by nie zmoczyć aparatu i nie odpiąć prawidłowo założonych jednorazowych elektrod EKG.
Czy są przeciwwskazania do badania Holter EKG?
Brak przeciwwskazań, badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.
Możliwe jest wystąpienie podrażnienia skóry (świąd, zaczerwienie, obrzęk) wskutek mechanicznego działania koniecznego do odpowiedniego przygotowania (golenie, odtłuszczanie) lub wskutek reakcji alergicznych (np. na środek odkażający, klej zastosowany w elektrodach/plastrach). Podrażnienia skóry jeżeli wystąpią, to po kilku dniach same ustępują.
Wyniki badania Holter EKG
Wynik badania wraz z opisem lekarza kardiologa standardowo jest dostępny do trzech dni roboczych od momentu powrotu aparatu do Centrum. Zdajemy sobie sprawę, że nasi Pacjenci często potrzebują wyniku badania bardzo szybko, dlatego umożliwiamy zakupienie opcji szybkiego opisu do 24H.
Przykładowe wyniki badań Holter EKG możesz obejrzeć tutaj: https://holterhelp.pl/wyniki-badan/